Premier Morawiecki: “Polsko-niemieckie stosunki stanowią papierek lakmusowy stabilności europejskiej”

Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie

Polska, Niemcy i cała Europa znalazły się w unikatowym położeniu. Ostatnie 30 lat liberalnego pokoju okazało się trzema dekadami częściowej iluzji. Jasne stało się to, o czym Polska, żyjąc w cieniu Rosji, ostrzegała świat od dawna” – wskazywał w Berlinie premier Mateusz Morawiecki podkreślając, iż “relacje z Federacją Rosyjską to pakt z diabłem”.

 

“Europa Zachodnia uwierzyła, że rosyjskiego niedźwiedzia można oswoić. Przez interesy energetyczne z Putinem sama założyła sobie pętle na szyję. W rosyjskim myśleniu istnienie niepodległej Ukrainy, państw bałtyckich i silnej Polski jest nie do pogodzenia z istnieniem imperium. Kwestia pokonania rosyjskiego imperializmu jest podstawą przeżycia i długofalowej perspektywy rozwoju Europy” – zauważył.

Polski premier przypomniał, że “kiedy Wolfgang Schäuble wygrywał swoje pierwsze wybory – Europa była podzielona żelazną kurtyną, której demontaż, zakończony upadkiem muru berlińskiego, zapoczątkowała siła polskiej ‘Solidarności'”.

“Umożliwiło to zjednoczenie Niemiec oraz wyjście Armii Czerwonej z dorzecza Łaby i Wisły. To wszystko zmieniło historię świata” – podkreślił.

“Polsko-niemieckie stosunki stanowią papierek lakmusowy stabilności europejskiej. I mimo wielkiego bagażu historycznego musimy wspólnie myśleć i działać dla przyszłości Europy” – przekonywał. Szef polskiego rządu wskazywał, iż “potrzebujemy polityki wolności i solidarności”, a “jej źródłem może być wzmocnienie relacji polsko-niemieckich, oparte na wzajemnym zrozumieniu historycznych perspektyw, problemów, blizn i lęków o przyszłość oraz równoprawnym partnerstwie”.

“W niespokojnych czasach ludzie odwracają się do siebie plecami, ale bardzo często wyciągają też do siebie pomocną dłoń. Dziś musimy tę dłoń wyciągnąć do Ukrainy i pokazać siłę europejskiej, polsko-niemieckiej solidarności” – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

“Gdyby w europejskiej polityce było więcej osób takich jak Wolfgang Schäuble to jestem pewien, że nasza przyszłość byłaby znacznie jaśniejsza” – konstatował, dziękując jednocześnie za współpracę w kwestiach Ukrainy.

Anna Wiejak