Letnia Akademia Schumana

Idea i cel

Głównym celem Akademii jest budowanie wspólnoty młodego pokolenia w Polsce i Europie wokół Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana oraz ukazanie jego bogatej myśli społecznej i patriotycznej. Jego mądrość i spuścizna nie tylko mogą pomóc w przywróceniu wartości chrześcijańskich na jakich Europa była budowana przez 2000 lat, ale także aby tworzyć Wspólnotę Narodów Europy opartej na jedności, solidarności i pokoju jako głównego celu idei Schumana, co ma stanowić inspirację do działań na rzecz dobra naszej ojczyzny, wzmacniania jej suwerenności, tradycji i patriotyzmu w kontekście budowania wspólnotowych relacji z innymi narodami. Te motywy mają być przyczynkiem do dyskusji podczas Akademii, udziału w warsztatach i ważnym drogowskazem do podejmowania wspólnych działań osób zgromadzonych w Akademii.

Akademia skierowana jest do wszystkich młodych osób dobrej woli w przedziale wiekowym 18 do 40 lat, które pragną podjąć konstruktywny dialog w zakresie działania na rzecz dobra wspólnego, posiadają otwarty umysł i chęć wspólnego działania na rzecz naszej Ojczyzny i Europy. Szczególnie liczymy na udział młodych liderów z różnych środowisk.

Wydarzenia w Akademii skupią się na konkretnych problemach, które poruszał Robert Schuman i ważnych dla obecnego życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego i duchowego, a uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi będą poszukiwać najlepszych sposobów realizacji Jego myśli w formie warsztatów, otwartych dyskusji, aktywności intelektualnych i fizycznych. Oprócz zajęć intelektualnych, zadbamy również o integrację i rozrywkę poprzez szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Koncepcja Akademii polega na dyskusji z Schumanem, a przy podejmowaniu działania korzystania z jego metod i sposobów realizacji celów poprzez integrowanie wokół jego idei wszystkich ludzi dobrej woli, co ma prowadzić do budowania wspólnoty i społeczności Schumana w Polsce i Europie.