Orszak Trzech Króli w Zgierzu 2023

Już po raz siódmy 6 stycznia 2023 odbył się Orszak Trzech Króli w Zgierzu, którego ideą było przypomnienie wydarzenia przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem i złożenie pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi. Tegorocznym mottem przewodnim Orszaku było hasło ,,Niech prowadzi nas gwiazda”, nawiązujące do Roku Mikołaja  Kopernika. W tym roku będziemy obchodzić 550 rocznicę urodzin i 480 rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego astronoma. To hasło zwraca uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla Mędrców w drodze do Jezusa.

Organizatorem Orszaku był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, we współpracy z Parafią Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu, ks. kan. Andrzejem Chmielewskim – Dziekanem Dekanatu Zgierskiego, a także z kapłanami posługującymi w zgierskich parafiach.  Patronat nad Orszakiem objęli: Arcybiskup Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki, Przemysław Staniszewski –  Prezydent Miasta Zgierza, Bogdan Jarota – Starosta Zgierski i ks. kan.  Andrzej Chmielewski –  Dziekan Dekanatu Zgierskiego.

Orszak Trzech Króli  rozpoczął się Mszą Świętą  w Kościele Matki Boskiej Dobrej Rady pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Chmielewskiego, koncelebrowanej wspólnie z proboszczem ks. Andrzejem  Blewińskim, ks. Wojciechem  Jędrzejczakiem proboszczem kościoła pw. Chrystusa Króla w Zgierzu oraz ks. Pawłem Szubertem proboszczem parafii pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej. W czasie homilii ksiądz Blewiński powiedział, że „współcześnie Kościół nawiązuje do tej pięknej starożytnej tradycji i pragnie podkreślić prawdę o uniwersalizmie zbawienia. W postaciach Trzech Mędrców widzi nie tylko siebie, ale także całą rodzinę ludzką, która przychodzi z krańców świata. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus stanowi symbol hołdu.  Podobnie jak wszyscy ludzie, także ówczesny świat pogański oddał szacunek Bogu Wcielonemu”. Na zakończenie mszy świętej moderator orszaku – ks. Krzysztof Burzyński omówił sprawy organizacyjne i logistyczne pochodu z udziałem mieszkańców miasta. W rolę trzech królów wcielili się: ks. Wojciech Jędrzejczak proboszcz  parafii pw. Chrystusa Króla w Zgierzu, Przemysław Staniszewski – Prezydent Miasta Zgierza i Bogdan Jarota – Starosta Zgierski. Orszak z gwiazdą na przodzie prowadzili: Poseł Marek Matuszewski, Karol Maliński – były prezydent Zgierza i Tomasz Dziedzic – II Wiceprezydent Zgierza. Przy stajence królowie pokłonili się nowonarodzonemu Jezusowi i złożyli mu dary: mirę,  kadzidło i złoto. Mędrcy ze wschodu życzyli mieszkańcom Zgierza zdrowia oraz pokoju w sercach i na świecie. Na koniec odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci na najładniejsze stroje. Oklaski uczestników miały wyłonić zwycięską szkołę. Ksiądz Dziekan powiedział, że trudno ocenić, która szkoła otrzymała najgłośniejsze brawa, dlatego postanowił nagrodzić wszystkie dzieci zapraszając je do kina w Starym Młynie w Zgierzu. Bilety zostały ufundowane przez Urząd Miasta Zgierza i Starostwo Powiatu Zgierskiego. Uczniowie bardzo się ucieszyli z otrzymanej nagrody.

Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją integracji parafian, całych rodzin z dziećmi i mieszkańców miasta. Fenomen Orszaku polega na tym, że angażuje do obywatelskiego działania wszystkie grupy społeczne i instytucje zarówno rodziców, dzieci jak też szkoły, ośrodki kultury i parafie.

W orszaku po raz pierwszy uczestniczyła również Grupa Roberta Schumana. Przedstawiciele Grupy nieśli ze sobą flagi, na których jest krzyż oraz 12 gwiazd, umieszczonych w kole na niebieskim tle inspirowanych tradycyjną ikonografią religijną, która przedstawia ukoronowaną Maryję Pannę. Robert Schuman –  mąż stanu,  dwukrotny premier Francji,  minister finansów oraz minister spraw zagranicznych został uznany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. W swojej działalności społeczno-politycznej Schuman dążył do zjednoczenia państw europejskich, aby zbudować między nimi pokój, który oparty na dialogu, współpracy oraz szacunku dla każdego człowieka, uwolni kontynent europejski od wojen. 19 czerwca 2021 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana. Tym samym przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Wszyscy czekają na cud, dzięki któremu ten francuski polityk będzie mógł zostać wyniesiony na ołtarze. Udział Grupy Roberta Schumana był możliwy, dzięki temu, że 26 listopada 2022 Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zorganizowali Dzień Skupienia z udziałem członków i sympatyków Towarzystwa Roberta Schumana w parafii pw. Matki Boskiej Dobrej Rady. Dzięki temu w mieście utworzyła się Grupa Schumana, która zebrała wokół siebie kilkanaście osób. 

 

Zapraszamy do tworzenia takich Grup Schumana w Państwa miejscowościach, a następnie udziału tej wspólnoty w uroczystościach społeczno-religijnych. 

Małgorzata Jaroszek