WIDEO. Prof. Krysiak: Europejskiego superpaństwa nie da się zrealizować bez działania czy pomocy Rosji

„Europejskiego superpaństwa nie da się zrealizować bez działania czy pomocy Rosji” – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana w kontekście realizacji przestrzeni gospodarczej od Władywostoku do Lizbony.

„Mamy cały szereg instrumentów, metod działania tych aktywistów w Unii Europejskiej, którzy są aktywistami działającymi na rzecz Spinellego, na rzecz wdrażania superpaństwa. Ich podejście jest bardzo zakamuflowane i dla osób, które nie znają ideologii Spinellego trudno jest czasem odczytać, zauważyć, że w obecnie zmienianych traktatach, czy też propozycji zmian traktatów pojawiają się zapisy przeniesione z Manifestu z Ventotene tego neokomunisty Spinellego – mówił prof. Krysiak wskazując, że rozszyfrowanie tego dla wielu osób jest trudne, bo każdy zajmuje się swoimi sprawami zawodowymi zakładając, że osoby pełniące funkcje w Unii Europejskiej powinny dbać o rozwój wspólnoty i wsłuchiwać się w głos obywateli.

Zwrócił przy tym uwagę, że europejski mainstream zamiast działać zgodnie z interesami społeczeństw państw członkowskich dąży do zbudowania superpaństwa i stworzenia latyfundiów, chcąc jednocześnie odebrać rolnikom prawo do zarządzania.

Prof. Krysiak przyznał, że społeczeństwa europejskie będą musiały zmierzyć się z sytuacją, w której rządy będą traciły władzę nad państwami na korzyść kierowanej przez lobbystów Komisji Europejskiej. „Ci oligarchowie, którzy są właścicielami olbrzymich latyfundiów, chociażby na Ukrainie, to są kapitaliści, którzy rekrutują się z Niemiec, z Holandii i to jest spójne z ideologią Spinellego, który mówił, że będą dwie klasy: jedna to będą ci oligarchowie, którzy będą posiadali własność, a reszta będzie klasą pracującą. Owszem, będą mieli co jeść, gdzie mieszkać, ale absolutnie bez własności” – wyjaśniał. „Ci oligarchowie po prostu kupują lobbystów” – dodał. Zwrócił przy tym uwagę, że eurodeputowani wielokrotnie głosują za czymś, czego nie rozumieją, „bo ich rolą nie jest rozumieć, ale działać na rzecz zleceniodawców”.

Odnosząc się do zagrożenia ze strony rosyjskich korporacji i agroholdingów ekonomista przypomniał, że koncepcja połączenia sił Rosji z Niemcami od Lizbony po Władywostok jest znana od dawna. „Niektórzy w to nie wierzymy, a teraz widzimy, że coraz bardziej odkrywają się z tym działaniem. To jest coraz bardziej widoczne” – ocenił. „W trakcie wojny na Ukrainie słyszymy, że zakulisowo Niemcy współpracują, finansują nawet biznesy rosyjskie” – wyjaśnił. „Musimy wiedzieć, że tego superpaństwa nie da się zrealizować bez działania czy pomocy Rosji” – zauważył. Przypomniał, że Rosjanie wydawali rocznie 4 mld dolarów na lobbing w samej Brukseli. „W związku z tym bardzo łatwo przeliczyć, jakie dodatkowe pensje mógł otrzymać każdy europarlamentarzysta, który chciał się w to włączyć” – podkreślał.

Prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że aby postawić barierę dla tych planów, potrzebna jest współpraca różnych środowisk i różnych zawodów, różnych organizacji i grup eksperckich. „Nawołujemy do budowania struktur w układzie nie tylko ogólnopolskim, ale międzynarodowym. Trafiamy na dobry grunt, bo widzimy, że te same problemy mają rolnicy w Niemczech, we Włoszech, w Holandii” – mówił.

Aby dołączyć do Solidarnego Ruchu Oporu Przeciwko Superpaństwu wystarczy napisać na adres MAS@IMSchuman.com

Anna Wiejak