Są w roku takie dni, w które żaden człowiek nie powinien być sam. Tymczasem wielu obcokrajowców, w tym studentów, nie ma możliwości spędzić tego wyjątkowego czasu z rodziną. Mowa oczywiście o Bożym Narodzeniu, które gromadzi przy jednym stole nawet tych, których na co dzień nie dane nam jest widywać i które w sposób szczególny otwiera nasze serca na drugiego człowieka. Jeżeli czujesz, że chciałbyś, aby ten jeden talerz przy wigilijnym stole nie pozostał pusty, Instytut Myśli Schumana zachęca do dołączenia do inicjatywy Wigilii bez Granic.
Wigilia bez Granic jest realizowana przez Instytut Myśli Schumana od kilku lat i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród Polaków, jak i osób przybyłych do naszego kraju z zagranicy. „Głównym założeniem projektu jest asymilacja obcokrajowców w Polsce poprzez przybliżenie im polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej oraz pozwolenie na wejście w nie w rodzinnym, serdecznym gronie. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich” – wyjaśniają koordynatorzy projektu. „W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane” – dodają. Jest to też świetna okazja do ewangelizowania tych, którzy nie słyszeli jeszcze o Jezusie Chrystusie, albo nie mieli okazji lepiej Go poznać.
Pomysł Wigilii bez Granic zrodził się z przesłania, jakie pozostawił potomnym sługa Boży Robert Schuman, Ojciec Założyciel Europejskiej Wspólnoty, który z jednej strony stawiał na budowanie relacji, ale z drugiej – na szerzenie katolickiej wiary. „Albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale” – powtarzał, również w pozostawionych po sobie pismach.
„W Polsce mamy bogate doświadczenie goszczenia młodych pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do nas na Światowe Dni Młodzieży czy Europejskie Spotkania Młodych (Taize)” – wskazują organizatorzy podkreślając, iż nic tak nie jednoczy ludzi, jak wiara i wzajemna życzliwość. Nic zatem dziwnego, iż bardzo często przyjaźnie zawiązane w ramach Wigilii bez Granic trwają mimo upływu czasu, radość z Narodzenia Pańskiego przenosząc na cały rok.
Każdy, kto chce dołączyć do naszego projektu i ugościć cudzoziemca przy wigilijnym stole, może to zrobić wchodząc na naszą stronę wigiliabezgranic.com i wypełniając formularz przeznaczony dla rodzin. Obcokrajowców prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się w zakładce „Foreigner registration”. Instytut Myśli Schumana pomoże dobrać osoby do poszczególnych rodzin. Niech nikt w te Święta nie pozostaje sam!
AW