WIDEO. Prof. Zbigniew Krysiak: Europejskie superpaństwo doprowadzi do wywłaszczenia obywateli

Instytut Myśli Schumana zainicjował Solidarny Ruch Oporu przeciwko superpaństwu w Europie. O tym i o skutkach zbudowania europejskiego superpaństwa mówił na kanale Optyka Schumana prof. Zbigniew Krysiak, założyciel i Przewodniczący Rady Programowej Instytutu.

Prof. Zbigniew Krysiak podkreślał, że źródłem protestów w Polsce i w Europie jest dążenie pewnych grup do stworzenia superpaństwa. „Dlatego wyszliśmy z propozycją, żeby budować Solidarny Ruch Oporu przeciwko superpaństwu w Europie. Ma on integrować wszystkich niezadowolonych” – poinformował zastrzegając, iż dotyczy to nie tylko Polaków, ale wszystkich narodów Europy. Ekonomista ostrzegł, że owo superpaństwo będzie prowadziło do „destrukcji w obszarze gospodarczym, społecznym, do destrukcji rodziny”. W jego ocenie negatywne efekty dotyczyłyby w zasadzie wszystkich obszarów życia i byłyby o wiele groźniejsze niż komunizm sowiecki.

Założyciel Instytutu Myśli Schumana przypomniał postulaty Altiero Spinellego, które są realizowane we współczesnej Unii Europejskiej, a mianowicie odebranie własności, stworzenie dwóch klas czyli klasy rządzących oligarchów – posiadaczy kapitału – i klasy „niewolników”. Podkreślał, że współczesna polityka klimatyczna jest zakamuflowanym sposobem odbierania własności. Nawiązał przy tym do przymusowej zeroemisyjności budynków, którą przyjęła UE: „Większość gospodarstw domowych nie będzie w stanie tego zrobić, w związku z tym przyjdą bogaci ludzie, którzy administracyjnie uzyskają zgodę, żeby ocieplać dom danego obywatela. Oni zainwestują i wejdą na hipotekę, staną się właścicielami, ponieważ dana osoba nie będzie w stanie tego spłacić. Tak będzie następowało wywłaszczenie” – wyjaśniał.

„Można wrócić pamięcią do tego, jak powstawała Solidarność w Polsce, na gruncie niezadowolenia, a jednocześnie potrzeby budowania innej gospodarki i innego narodu, innego państwa niż to, co było w komunizmie” – mówił wskazując, że „po 30 latach wracamy do refleksji sprzed 30 lat”.

Całość rozmowy dostępna na kanale Optyka Schumana: